Zpracovat havarijní plán pro mimořádné situace je povinností každého zaměstnavatele dle Zákoníku práce, ale většinou zůstane v deskách BOZP, které nikdo raději neotvírá, protože je to dlouhé a náročné čtení.
Cvičný požární poplach vyplývá z vyhlášky o požární ochraně. A protože se často informace o jeho vyhlášení dostane do éteru dříve, tak zaměstnanci zůstanou na home office nebo se poplach raději udělá v obědové pauze, aby měl hladký průběh a nemusel se opakovat. A k čemu to je? Asi znáte odpověď.
Kromě evakuace existuje také invakuace. Slovo podobné, ale jedná se o přesun osob uvnitř objektu. Ochrana měkkých cílů není nic nového, krizová linka zřízená ministerstvem vnitra existuje řadu let.
https://www.mvcr.cz/clanek/ochrana-mekkych-cilu.aspx
Zabezpečení první pomoci je zmíněno v několika právních předpisech. Pokud se jedná o školení první pomoci je pouze na zaměstnavateli, jakou formu zvolí. Zda školení zahrne do školení BOZP nebo proškolí zaměstnance e-learningem anebo zážitkově. Ale na formě záleží! Dvě nebo tři věty v rámci školení BOZP nemohou stačit.
Cvičný požární poplach, evakuaci, invakuaci a školení první pomoci je potřeba NACVIČIT A NE ZALOŽIT DO DESEK!